szklanki bokono

Do czego służą literatki?

szklanki bokonoZa czasów PRL-u w każdej kuchni było bogactwo szklanek. Oprócz kubków emaliowanych, to właśnie szklanki i szklaneczki stanowiły podstawę wyposażenia każdego domu. Obecnie powoli są wypierane przez kubki i filiżanki, jednak wciąż można spotkać osoby, którym kawa smakuje jedynie ze zwykłej szklanki.

Rodzaje szklanek

Wbrew pozorom, pod nazwą szklanka mogą się kryć różne naczynia. Warto zacząć od tego, że szklanki mają różną pojemność, choć najbardziej standardowa to dwieście pięćdziesiąt mililitrów. Szklanki mogą być z uchwytami lub bez. O kształcie regularnego walca lub rozszerzane ku górze. Gładkie lub z motywami kwiatowymi. Wybór szklanek jest na prawdę ogromy.

Literatki – co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując, literatki to małe szklaneczki. Ich pojemność oscyluje w granicach stu pięćdziesięciu mililitrów. Szklanki literatki doskonale nadają się do picia na przykład soku. Herbaty raczej nie nalewa się do literatek, ze względu na ich niewielką pojemność. Ten rodzaj szkła króluje najczęściej na różnego typu imprezach – czy to w domach czy w lokalach. W każdym domu powinien być przynajmniej jeden komplet literatek.